۰۲۱۵۴۰۹۱

کاربرد دستگاه های واترجت

کاربرد-دستگاه-واترجت

واترجت

آب و صابون به تنهایی نمی تواند نتیجه دلخواه را به شما بدهد؟ مواد شیمیایی تند و بد بو هم جوابگو نیستند؟ پس چاره چیست؟ واتر جت! در حال حاضر اغلب مردم رو به سوی این آب پاش های فوق العاده قدرتمند (که به آنها شوینده فشار قوی نیز گفته می شود) آورده اند که آب را با فشار بالا به بیرون پرتاب کرده و همه جا را تمیز می کند. فشار آب حاصل از این دستگاه واترجت در حدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ برابر فشار هوای اطراف ما، یعنی ۱۵۰-۲۱۰ کیلوگرم در هر سانتی متر مربع است. از این دستگاه ها می توان برای تمیز کردن اتومبیل، حیاط، قطعات، دستگاه‌های صنعتی و یا هر وسیله دیگری استفاده کرد. اکنون بهتر است ببینیم این دستگاه چطور کار می کند.

چرا واترجت ها همه چیز را تمیز می کنند؟

دلیل علمی اینکه چرا آب همه چیز را پاک می کند این است که مولکول های آن یک قطب الکتریکی کوچک دارند (یک سر آن مثبت و سر دیگر منفی است)، به همین دلیل تمایل دارند به همه چیز بچسبند. مواد شوینده (صابون های شیمیایی) به آب کمک می کنند تا کار خود را بهتر انجام دهد و با حل کردن چربی در خود، باعث می شوند آب راحت تر کثیفی ها را تمیز کند. اما بعضی از لکه هایی که روی زمین هستند، حتی با تلاش زیاد هم پاک نمی شوند. این جاست که شوینده های پر فشار وارد کار می شوند. آب گرم یا سرد با فشار خیلی بالا از لوله باریک این دستگاه ها خارج می شود و تمامی لکه ها را پاک می کند. از آنجا که آب با سرعت بیرون می آید، با انرژی جنبشی بالایی به سطح کثیف برخورد می کند، و مانند ضربات چکشی لکه‌ها، گرد و غبار و خاک را از بین می برد. از آنجایی که واترجت‌ صنعتی  در حالت معمول فقط از آب استفاده می کند معمولا مشکلی برای سطوح مختلف ایجاد نمی شود. با این حال بهتر است قبل از استفاده از یک واتر جت، اول آن را روی سطح مورد نظر امتحان کنید تا مطمئن شوید به سطحی که تمیز می کنید آسیبی نمی رساند. قبل از استفاده از یک واتر جت همیشه دستورالعمل آن را بخوانید!

بخش های یک واترجت

واترجت ها به آن اندازه ای که به نظر می رسند پیچیده نیستند. در واقع یک پمپ آب هستند که با یک موتور الکتریکی کار می کنند. دستگاه، آب معمولی را از شیر آب می گیرد، پمپ به آب شتاب می دهد و سپس آن را از طریق یک ماشه با سرعت از شلنگ به بیرون شلیک می کند. برای تمیز کردن چیزهای مختلف می توانید انواع لوازم جانبی دیگری را به سر شلنگ وصل کنید.
قسمت های اصلی یک کارواش صنعتی عبارتند از:

 • ورودی آب: یک شلنگ که دستگاه فشار قوی آب  را به منبع اصلی آب متصل می کند. معمولا در ورودی آن یک فیلتر وجود دارد تا جلوی خاک و شن و ماسه هایی که دریچه ورودی را مسدود می کنند بگیرد. اگر شن و ماسه وارد دستگاه شود ممکن است باعث شود آب از جای دیگر هم  بیرون بزند!
 • موتور الکتریکی یا موتور بنزینی: اکثر واترجت های کوچکتر (از جمله شوینده های بسیار محبوب Kärcher) از برق خانگی به منظور تامین انرژی استفاده می کنند، اما مدل های بزرگتری نیز وجود دارند که توسط موتورهای بنزینی جمع و جور کار می کنند. ، مدل هایی که با موتور بنزینی کار می کنند برای انجام کار در مناطقی که دسترسی به برق آسان نیست مناسب می باشند.
 • پمپ آب: اصلی ترین بخش یک واترجت. تقریبا شبیه به پمپ های آب زیرزمینی دستی است، با این تفاوت که به جای دست با یک موتور الکتریکی (یا بنزینی) کار می کند. پمپ ها برای کنترل جریان آب حدود ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ لیتر در دقیقه طراحی شده اند.
 • شلنگ فشار بالا: لوله ای که یک سر آن به واترجت متصل است و از سر دیگر آن آب با فشار بالا خارج می شود. شلنگ های معمولی قادر نسیتند فشار بالای جریان آب را تحمل کنند. به همین دلیل شلنگ های فشار بالا با شبکه های سیمی تقویت می شوند و دو یا چند لایه پلاستیک با چگالی بالا دارند. مهم است که از شلنگ هایی استفاده کنید که بتوانند فشار بیشتری نسبت به پمپ دستگاه تحمل کنند، بنابراین در مورد شلنگ هایی که در بسته بندی خود واترجت هستند جای هیچ نگرانی نیست. معمولا حاشیه ایمنی شلنگ های شوینده های پر فشار حدود ۳۰۰ درصد است، بنابراین اگر حداکثر فشار دستگاه شما ۲۰۰ بار باشد، شلنگ باید بتواند در برابر فشار حداقل ۶۰۰ بار مقاومت داشته باشد.
 • نازل‌های مختلف: بسته به اینکه چه چیزی را تمیز می کنید، می توانید از یک ماشه ساده گرفته (شیری که با فشار دادن دسته آن می توانید اجازه دهید آب خارج شود) تا یک اسپری بلند چرخشی یا برس چرخشی برای شستن ماشین تان استفاده کنید.

برخی از واترجت ها ویژگی های اضافی نیز دارند. آب و برق در کنار هم ترکیب خوبی نیستند، بنابراین بسیاری از واترجت های قوی دارای مدار شکن های اتصال کوتاه هستند (که به آنها کلید جریان نشتی (پسماند جریان) یا RCD نیز گفته می شود) که در منبع تغذیه قرار دارند تا از شما در برابر خطای الکتریکی محافظت کنند. اکثر واترجت ها به شیوه یکسان کار می کنند و دقیقا کاری یکسان انجام می دهند، اما مدل های گران تر  فشار آب بالاتری اعمال کرده(قدرت نظافتی بیشتر) و دوام و ماندگاری طولانی تری دارند.

واترجت ها چطور کار می کند؟

در اینجا به صورت خلاصه نحوه کار این شوینده صنعتی را توضیح می دهیم:

 1. مواد شوینده از یک بطری یا ظرف وارد شلنگ می شوند.
 2. آب سرد از شیر آب وارد شلنگ دیگری که فیلتر دارد می شود.
 3. موتور الکتریکی یا موتور بنزینی دستگاه را به کار می اندازد.
 4. پمپ آب (پروانه) که توسط موتور به کار افتاده، مواد شوینده و آب را به داخل می کشد و آنها را با هم مخلوط می کند.
 5. پمپ، آب و یا ترکیب آب و مواد شوینده را از طریق شلنگ و با فشار زیاد به بیرون پرتاب می کند. نازل های باریکی که بر روی این سری های مختلف قرار دارد به کنترل فشار آب کمک می کنند. فشار بالای آب نه تنها تمام کثیفی ها را پاک می کند، بلکه به این معنی است که شما حدود ۸۰ درصد آب کمتری از حد معمول (با شلنگ های کم فشار معمولی) مصرف می کنید.

داخل واترجت ها ها به چه شکل است؟

در حقیقت داخل واترجت ها کمی پیچیده است، اما ما برای توضیح دادن کمی آن را ساده تر می کنیم. درون شوینده چندین پمپ وجود دارد و به دلایل ایمنی قسمت هایی از دستگاه که خیس می شوند باید به طور کامل جدا از تمام قطعات الکتریکی قرار بگیرند. برای اینکه بهتر بتوانم اجزای داخلی این شوینده ها را توضیح دهم، یک نمودار فنی از داخل یک شوینده معمولی Kärcher را نشان می دهم. من آن را رنگ و شماره گذاری کرده ام تا توضیح دادن و فهمیدنش ساده تر باشد:

 1. پوشش پلاستیکی خارجی اصلی (زرد).
 2. موتور الکتریکی (قرمز).
 3. عایق فویل پلاستیکی (آبی): که از نفوذ آب به داخل موتور جلوگیری می کند.
 4. محور مرکزی موتور با سرعت بالا می چرخد و پمپ آب را روشن می کند.
 5. پمپ آب متقاطع (خاکستری): موتور می چرخد اما پمپ به عقب و جلو حرکت می کند (حرکات متقاطع) تا آب را به آب با فشار بالا تبدیل کند. در داخل یک واترجت پر فشار چند واحد پمپ وجود دارد و در اینجا (برای سادگی) تنها یکی از آنها نشان داده شده است.
 6. پیستون پمپ (نارنجی): محفظه ای که آب با فشار بالا پمپ می شود.
 7. لوله آب (آبی): جایی که آب به داخل کشیده و سپس خارج می شود.

معایب واترجت ها

اگرچه واترجت ها می توانند همه چیز را تمیز کنند اما معایبی هم دارند:

 • مصرف آب آنها زیاد است (معمولا ۱٫۵ تا ۲ گالن در هر دقیقه). این آب باید سریع حرکت کند، بنابراین اگر نمی خواهید سیل راه بیفتد به زهکشی خوب نیاز دارید.
 • پر سر و صدا هستند (سطح صدا معمولا حدود ۷۵-۹۰ دسی بل است).
 • می توانند با فشار آبی که به وجود می آورند هر چیزی که در اطراف شان هست (از جمله خود شما) را کثیف کنند. باید در مورد جهت تمیزکاری دقت کنید تا میزان کثیف کاری اطراف را به حداقل برسانید. برای جلوگیری از ایجاد کثیفی بیش از حد از سری های مناسب استفاده کنید و حتما لباس و کفش مناسب بپوشید.
 • اگر چه واترجت های برقی عایق بندی شده اند و استفاده از آنها بسیار امن است، اما هنگام استفاده از برق در نزدیکی آب همیشه خطر وجود دارد، بنابراین در صورتی که دستگاه تان برقی باشد، حتما از RCD استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

 1. واترجت برقی
 2. واترجت آب سرد
 3. واترجت آب گرم
 4. واترجت بنزینی
 5. جتواش آبگرم کرشر
 6. کارواش کارچر
 7. واترجت تک فاز
 8. واترجت سه فاز
 9. کارواش آبگرم
 10. جت واش های کارچر
 11. دستگاه های سری کامپکت کمپانی KARCHER آلمان
 12. واتر جت های سری HD
 13. مقایسه انواع مدل های واترجت آب سرد
 14. آشنایی با انواع دستگاه واترجت صنعتی
 15. مقایسه واترجت های آب گرم برندهای مختلف
 16. دستگاه شستشوی فشار قوی آب
کارن تجارت

در صورتیکه این مطلب برای شما مفید بود، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

TwitterFacebookGoogle+BufferLinkedInPin ItTelegram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

طیف وسیع جاروبرقی های صنعتی آب و خاک KARCHER آلمان را اینجا مشاهده نمایید.