آنفولانزای مرغی و اقدامات بهداشتی

نظافت مرغداری

نظافت مرغداری

آنفولانزای مرغی ناشی از یک ویروس بسیار مسری است و شیوع آن به معنای خسارات اقتصادی زیادی برای مرغداران است. با این حال، با نظافت مرغداری به صورت دقیق و کامل می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

عفونت ویروسی بسیار مسری

این عفونت ناشی از ویروس آنفولانزا – که به آن آنفولانزای مرغی نیز گفته می‌شود – بسیار عفونی است و معمولاً سیر مهلکی را دنبال می‌کند. اپیدمی‌های جدی که به صورت مکرر اتفاق می‌افتد. به دلیل نرخ جهش بالا، تاکنون واکسنی کشف نشده که بتواند کاربرد عملی داشته باشد و متاسفانه خطر شیوع ویروس به انسان – همانطور که قبلاً در آسیا اتفاق افتاده است – همیشه وجود دارد.

چه برای تولید تخم‌مرغ یا گوشت، ارگانیک یا متداول، یا فروشگاه‌های بزرگ و کوچک و سوله‌ها: هنگام شیوع آنفولانزای مرغی، تنها واکنش، کشتار اضطراری حیوانات آسیب‌دیده است که منجر به خسارت اقتصادی به صاحبان آن می‌شود. بنابراین در مبارزه با بیماری، مرغداران باید پیشگیری را هدف قرار دهند. نکته کلیدی در اینجا امنیت زیستی است – یک کار مقطعی که برنامه‌ریزی و قوانین رفتاری کارمندان و همچنین نظافت مرغداری با تجهیزات مناسب را پوشش می‌دهد.

آنفولانزای مرغی

قطع مسیرهای انتقال

ویروس از طرق مختلف وارد سوله‌ها یا فروشگاه‌ها می‌شود که با رعایت دقیق بهداشت می‌توان با آن مقابله کرد. مرغداران باید مسیرهای انتقال زیر را بررسی کنند:

پرندگان وحشی

پرندگان وحشی مهمترین ناقلین ویروس هستند. مرغداران نمی‌توانند از پرواز پرندگان وحشی بیمار بر فراز محل زندگی خود و یا نشستن در آنجا جلوگیری کنند و فضولات، پرها، مواد باقی‌مانده و مواد غذایی آلوده را پاک کنند، که می‌تواند توسط افراد، تجهیزات و ماشین‌آلات یا توسط باد به سوله‌ها و دکه‌ها منتقل شود.

با این حال، اگر مزرعه برای چنین پرندگان وحشی جذاب نباشد، خطر انتقال عفونت از پرندگان وحشی کمتر است. به همین ترتیب، فروشگاه‌های مواد غذایی و همچنین سوله‌ها باید با پوشاندن تمام مکان‌های ذخیره‌سازی باز و مهر و موم کردن تمام شکاف‌ها، از پرندگان وحشی در امان باشند. برای جلوگیری از پرواز پرندگان وحشی به داخل ساختمانها، درها و دروازه‌ها باید همیشه بسته بمانند.

وسایل نقلیه

وسایل نقلیه یکی دیگر از عوامل خطر است، زیرا مشخص نیست که حمل‌کننده‌های دام یا تأمین‌کنندگان مواد غذایی قبلاً در کجا بوده‌اند.

انسان

یک خطر انتقال دیگر از طریق انسان است. هر شخصی که وارد سوله یا دکه شود – خود مالک، اعضای خانواده، کارمندان – می‌تواند پرندگان را به آنفولانزای مرغی آلوده کند. با حمل ویروس بر روی پوست، مو، لباس یا کفش یا روی هر چیزی که ممکن است شخصی عمداً به داخل سوله یا غرفه حمل کند، یا حتی به صورت غیرعمدی و ناآگاهانه از خوراک، مواد و تجهیزات به داخل منتقل ‌شود.

بنابراین، تفکیک واضح مناطق بیرونی، کثیف (“سیاه”) و مناطق داخلی، تمیز (“سفید”) مهم است. نظافت مرغداری باید به وسیله تجهیزات تمیز کردن لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها فراهم شود.

جمعیت

با وجود تمام اقدامات احتیاطی، ویروس همچنین می‌تواند در غرفه‌ها کمین کند. این امر ممکن است در صورتی اتفاق بیفتد که مثلاً در ابتدا فقط چند پرنده آلوده شده باشند. بنابراین نظافت مرغداری بیش از پیش ضرورت پیدا می‌کند، هر زمان که این اتفاق افتاد، باید محل کاملاً تمیز و ضدعفونی شود.

تمیز کردن مرغداری

رعایت مقررات مربوط به امنیت زیستی

اقدامات زیادی برای محافظت در برابر آنفولانزای مرغی شامل سازماندهی تاسیسات می‌تواند انجام ‌شود: چه کسی به سایت و سوله‌ها و دکه‌ها دسترسی دارد، وسایل نقلیه به کجا می‌توانند بروند، متوقف شوند یا بارگیری یا تخلیه کنند، خوراک دام و تجهیزات در کجا و چگونه ذخیره می‌شود؟ و چگونه رعایت قوانین تضمین می‌شود: برنامه‌های نوشته شده، دستورالعمل‌ها و بازرسی‌های ناظران، نرده‌ها، درها و دروازه‌ها، دوربین‌ها، کارمندان امنیتی؟ همه این موارد شروع خوبی برای اطمینان از رعایت مقررات مربوط به بهداشت و نظافت مرغداری هستند.

مهمترین اقدام محافظتی: رعایت بهداشت

از جنبه‌های تعیین‌کننده بهداشت نظافت مرغداری است. در اینجا، مهم است که موثرترین روش‌ها را برای اهداف مربوطه بشناسید و استفاده کنید. این چرخه شامل تکرار به صورت مرتب، برنامه‌‌ریزی برای نظافت، انتخاب روش‌های صحیح و استفاده از تجهیزات کارآمد است.

کارواش صنعتی مرغداری

نظافت محوطه

دفع زباله از تاسیسات

پیشگیری از آنفولانزای مرغی ابتدا با فراهم کردن تجهیزات مورد نیاز آغاز می‌شود. در حالت ایده‌آل، کل تأمین و دفع زباله تأسیسات – شامل تحویل طیور، خوراک و تجهیزات، و همچنین جمع‌آوری تخم‌مرغ، حیوانات ذبح شده و لاشه – باید از خارج از مرکز عملیاتی با استفاده از سطح شیب‌دار انجام شود. همچنین باید در نزدیکی ایستگاه‌های بارگیری و تخلیه واترجت‌های فشار بالای آب گرم فراهم شود.

مسیرهای حرکت وسایل نقلیه

اگر وسایل نقلیه نیاز به رانندگی در داخل محوطه دارند، توصیه می‌شود مسیرهای جداگانه برای حرکت را مشخص کنید. زیرا استفاده از صفحات شستشو و شیرهای ضدعفونی در صورت جدا شدن مسیرها، موثرتر است.

محل قرارگیری صفحات شستشو

صفحات شستشو باید تا آنجا که ممکن است دور از غرفه‌ها و سوله‌ها واقع شوند. جهت وزش باد نیز باید در نظر گرفته شود، زیرا در غیر این صورت باد ممکن است ویروس را با کمک قطرات آب و مه به دکه‌ها و سوله‌ها منتقل کند.

نظافت روتین و مناسب

نظافت معمول و مناسب تجهیزات بیرونی نیز مهم است. در قسمت محوطه خارج ساختمان‌ها، سوییپرهای دستی و سرنشین‌دار، بهتر از هر جارو، گرد و غبار و گرد و خاک را از بین می‌برند و بنابراین کار را به میزان قابل توجهی تسهیل و کاهش می‌دهند. در جاهایی که زمین به اندازه کافی صاف است، می‌توانید از جاروبرقی‌های آب و خاک در محیط‌های بیرونی نیز استفاده کنید. یک مرغداری تمیز شده به هیچ‌وجه انگیزه‌ای برای فرود پرندگان وحشی فراهم نمی‌کند و بنابراین منبع عمده عفونت را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نظافت فضای بسته: تجهیزات مختلف برای مناطق سیاه و سفید

پادری‌های ضدعفونی کننده قبل از ورودی‌ها

پادری‌های ضدعفونی کننده باید قبل از همه ورودی‌ها قرار داده شوند. ضدعفونی کننده باید مرتباً تعویض شود.

خط بهداشتی بین سوله‌ها و دنیای خارج

سوله‌های مرغداری باید در برابر دنیای خارج محافظت ‌شوند، به این صورت که همه بازدید کنندگان از سوله دوش می‌گیرند و لباس خود را قبل از ورود عوض می‌کنند.

تمیز کردن: ابتدا قسمت سفید، سپس قسمت سیاه

فرآیند تمیز کردن باید ابتدا در قسمت سفید و سپس در ناحیه سیاه انجام شود. در منطقه سفید، بخارشوی‌ها و جاروبرقی‌های آب و خاک قابلیت تمیز کردن موثر و در عین حال کم‌مصرف دارند. علاوه بر دیوارها، کف‌ها و کابین‌های دوش، مبلمان نیز باید تمیز شوند، به عنوان مثال کمد و وسایلی مانند کفش.

برای رخت‌کن‌ها، اتاق‌های مدیریت و مواردی از این قبیل، اسکرابرها مناسب بوده و می‌توانند با آب سرد و مواد شوینده در مدت زمان کوتاه به نتایج خوبی برسند.

برای اطلاع از قیمت اسکرابر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

وسایل و ابزار تمیز کننده را از سوله‌ها خارج نکنید

وسایل و ابزار تمیز کننده و همچنین کفش کار نباید از سوله خارج شود. فقط لباس کار را می‌توان در ظروف مهر و موم شده مستقیماً به ماشین لباسشویی مرکزی برد. توصیه می‌شود برای لباس‌هایی که به شدت کثیف هستند، ماشین لباسشویی جداگانه‌ای تهیه شود.

سوییپر مرغداری

دستگاه سوییپر مدل ۷۰/۲۰ c 2sb عمل نظافت در حیاط و محوطه مرغداری را انجام می‌دهد.

جاروبرقی مرغداری

با جاروبرقی آب و خاک nt 30/1 ap te l می‌توان گرد و غبار را از هدایت کننده خوراک طیور پاک کرد.

واترجت مرغداری

کارواش فشار بالای آب گرم hds 130/20 به عنوان کف‌پاش با کمک یک لنس استفاده می‌شود.‌

اقدامات بهداشتی آنفولانزای مرغی

صرفه‌جویی در زمان نظافت سوله با کارواش‌های فشارقوی آب گرم

برای تمیز کردن سوله‌ها، از جمله کف، دیوارها، سقف، از جمله قفس – بسته به مقررات ملی – و همچنین تجهیزات تغذیه، کارواش‌های فشار بالای آب گرم اولین انتخاب هستند. از آنجایی که آب گرم بسیار بهتر از آب سرد باعث شل شدن آلودگی با ویروس‌ها و باکتری‌ها می‌شود، یک فرآیند نظافت کامل با استفاده از آب گرم در دمای ۸۵ درجه کافی است:

این روش باعث می‌شود تا ۴۰ درصد در زمان تمیز کردن صرفه‌جویی کنید – حتی بدون مواد شوینده. علاوه بر این، سطوح تمیز شده با آب گرم سریع‌تر خشک می‌شوند، و اجازه می‌دهند ضدعفونی‌های بعدی زودتر شروع شود.

سطح بالایی از امنیت زیستی توسط واترجت‌های فشار قوی که در سوله‌ها نصب شده‌اند، به دست می‌آید، که همیشه در دسترس هستند و نیازی به حمل به داخل سوله‌ها یا حتی از سوله‌ای به سوله‌ی دیگر (که می‌توانند میکروب‌ها را گسترش دهند) ندارند. با این وجود، دستگاه‌های کارواش متحرک باید همیشه در بیرون یا در انتهای اتاق نگهداری شوند، و هر ساختمان سوله باید دارای شیلنگ‌های مخصوص خود باشد.

شستشوی مرغداری

مستندات و آموزش

توصیه می‌شود که از زمان ذخیره شده در فرآیند نظافت برای بازرسی از سوله‌ها جهت پیدا کردن خرابی ساختمان و ترمیم خرابی‌ها استفاده شود. ترک‌ها، شکاف‌ها و سوراخ‌ها که محل تولید باکتری‌ها و ویروس‌ها و نقاط ورود جوندگان و حشرات هستند که می‌تواند عوامل بیماری زا ایجاد کند، باید مرتباً نظافت شده و با عوامل آنها مبارزه شود.

بعلاوه، نگهدارندگان مرغ باید تمام اقدامات بهداشتی را به منظور حفظ بهداشت انجام دهند – و کارکنان خود را با روشهای نظافت مرغداری آشنا کنند. انتخاب تجهیزات نظافتی که به راحتی کار می‌کنند باعث صرفه‌جویی در وقت مورد نیاز برای آموزش می‌شود.

اقدامات فوق‌الذکر نه تنها خطر ابتلا به آنفولانزای مرغی در طیور را کاهش می‌دهد – بلکه از حیوانات در برابر سایر بیماریهای عفونی نیز محافظت می‌کنند.

جاروبرقی صنعتی مدل T 10/1

جاروبرقی خاک قدرتمند، و بسیار مقاوم T 10/1. برای نیازهای صنایع هتلداری، صنایع غذایی و نظافت ساختمان های تجاری مورد استفاده است.

جاروبرقی صنعتی مدل T 8/1 Classic

جاروبرقی صنعتی مدل T 8/1 Classic با عملکرد بسیار عالی  و وزن سبک از جمله جاروهای صنعتی سبک و بسیار پر کاربرد است که کارچر تولید کرده و بسیار مقرون به صرفه است.

جاروبرقی صنعتی کارچر مدل NT 50/1 Tact

جاروبرقی صنعتی مدل NT 50/1 TACT  کارچر با مخزن ۵۰ لیتری و موتور ۱۳۸۰ واتی و همچنین سیستم TACT، برای نظافت محیط های صنعتی مناسب می باشد.

جاروبرقی صنعتی کارچر مدل NT 45/1 Tact

جاروبرقی صنعتی NT 45/1 tact کارچر با قدرت موتور ۱۳۸۰ واتی و ظرفیت ۴۵ لیتری مخزن از جاروبرقی های صنعتی آب و خاک کارچر آلمان محسوب می شود.

جاروبرقی سطلی صنعتی کارچر مدل NT48/1

این دستگاه یک جارو برقی آب و خاک فوق‌العاده قوی، کاربردی و قدرتمند است. این دستگاه دارای یک طراحی جمع و جور است که به طور خاص برای نیازهای خاص نظافتی ساختمان، خودرو و صنایع ساخته شده است.

جاروبرقی سطلی صنعتی کارچر مدل NT 27/1 بدنه فایبرگلاس

جاروبرقی حرفه ای مدل NT27/1 کارچر (کرشر) آلمان با حجم مخزن زباله ۲۷ لیتری، فیلتر آن از نوع کارتریجی است که قدرت فیلتراسیون زیادی به این دستگاه می دهد.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.