انواع فیلتراسیون و روش های نظافت فیلترها در جاروبرقی صنعتی

محیط های صنعتی دائما مستعد جذب انواع آلودگی ها می باشند که کلیه فضا را در برگرفته و مشکلات و موانع متعددی را برای افراد و فرآیند تولید و خدمات به وجود می آورند. از این رو در این مکان ها عمدتاً تجهیزات مدرن نظافت صنعتی بکار گرفته می شود تا فرآیند تولید را هدفمندتر نموده و از آسیب به سلامتی افراد در روند کار و اختلال در روند تولید و خدمات، در این محیط ها جلوگیری به عمل آورند.

در نظر داشته باشید فیلتراسیون دستگاه های جاروبرقی صنعتی در هنگام استفاده از دستگاه در محیط های صنعتی یک مسئله بسیار مهم است. برای نظافت بسیار حرفه ای و مکش آلودگی ها باید از فیلتر های پیشرفته و مناسب استفاده کرد تا مواد جمع آوری شده دوباره به محیط باز نگردد. با توجه به اینکه چه موادی مکش می شود می تواند برای سلامت شخص و امنیت محیط خطرناک باشند.

در ادامه مقاله به انواع فیلتر و روش های نظافت آن ها، همچنین شیوه ی عملکرد آن در جاروبرقی صنعتی و موارد دیگر صحبت خواهیم کرد :

اندازه ذرات، مهم ترین عنصر ارزیابی فیلتر جاروبرقی صنعتی

ذرات موجود در محیط، سطح زمین و سطح تجهیزات در صنایع گوناگون می تواند به دلایل خاص و  فراوان خطرناک باشد. از همه مهم تر اینکه این ذرات می تواند به خود دستگاه و سلامتی افراد آسیب برساند. فیلتر های با کیفیت ساخت کارخانه های معتبر می تواند تا ۰/۳ میکرون را فیلتر کنند. چشم غیر مسلح انسان این ذرات را نمی تواند ببیند. ذرات ۱۰ میکرون یا کمتر قابل استنشاق هستند و می تواند بر ریه ها تاثیر بگذارند و بر سلامتی افراد مجموعه تاثیر بگذارند. انسان در هر بار تنفس می تواند تا حدود ۷ میلیون ذره را استنشاق کند. برای درک بهتر کوچکی ذرات می توان این مثال را در نظر گرفت که قطر هر تار موی یک شخص بین ۸۰ تا ۱۰۰ میکرون است.

فیلتراسیون در جاروبرقی صنعتی چیست ؟

فیلتراسیون در حقیقت تضمین می کند که آلودگی ها و گرد و غبار جمع آوری شده در مخزن جاروبرقی باقی مانده و مجدداً به محیط باز نمی گردد. همچنین فیلتراسیون تضمین می کند که مواد بازیافت شده عاری از هر گونه آلودگی بوده و قابلیت استفاده مجدد را دارا می‌باشند.

نگهداری و مراقبت از فیلتر جارو برقی صنعتی

اگر چه اهمیت فیلتراسیون بر هیچ کس پوشیده نیست، اما غالبا ًمسأله نگهداری و مراقبت صحیح از فیلتر ممکن است مورد بی توجهی قرار گیرد. حتی کارآمدترین و قوی ترین دستگاه‌های جارو برقی صنعتی نیز  نیازمند نگهداری منظم فیلتر و تعویض آن در زمان مناسب، می‌باشند تا عملکرد بهینه دستگاه جاروبرقی حفظ شود و چیزی از بازدهی آن کاسته نشود. این مسأله حتی در مورد دستگاه‌های مکنده صنعتی با کارایی بالا و برخوردار از قابلیت فیلتراسیون چند مرحله‌ای نیز صدق می کند. نظافت صحیح فیلترها ، بازده و طول عمر موتور را به اندازه قابل توجهی افزایش می‌دهد.

روش های مرسوم نظافت فیلتر در دستگاه های جاروبرقی صنعتی

برای نظافت موثر فیلتر دستگاه های مکنده، روش های متعددی وجود دارد که در ادامه چند نمونه از این روش ها را نام می بریم (جهت کسب اطلاعات تکمیلی در این زمینه بخش مقالات سایت را دنبال کنید) :

نظافت به روش دستی

  • تکان دهنده دستی فیلتر یا همان MFS
  • تخلیه معکوس به صورت دستی یا همان MRP

نظافت به روش اتوماتیک

  • سیستم پالس معکوس یا ARP
  • تخلیه معکوس خودکار (RPS)
  • سیستم تخلیه توسط زمان سنج های الکتریکی
  • تکان دهنده های خودکار فیلتر (AFS)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *