دستگاه-جاروبرقی-صنعتی

جارو برقی صنعتی چیست؟

محیط های صنعتی همواره مستعد انواع آلودگی ها می باشند که کلیه فضای محیط را در بر گرفته و مشکلات بسیاری را هم برای افراد مجموعه به وجود آورده و هم فرآیند تولید را دچار مشکلات بسیاری می کند. از این رو در این گونه مکان ها عمدتاً تجهیزات مدرن نظافت صنعتی بکار گرفته می شوند تا فرآیند تولید را هدفمندتر نموده و از زیان به افراد در روند کار جلوگیری به عمل آورند.

جاروبرقی یا مکنده صنعتی یکی از پرکاربردترین تجهیزات نظافت صنعتی می باشد که به منظور دستیابی به بازده حداکثری از این دستگاه لازم است نکاتی را مدنظر و مورد توجه قرار دهیم. در این مقاله به بهره گیری از دستگاه جاروبرقی صنعتی در صنایع نساجی که یکی از صنایع پرکاربرد در هر کشوری است، سخن خواهیم گفت.

بهره گیری از جارو برقی صنعتی در صنعت نساجی

صنعت نساجی از جمله صنایعی است که از زمان های گذشته تا کنون پیشرفت های زیادی داشته است. این صنعت بخش اعظم نیاز های جامعه بشری را برطرف می نماید. البته کارگران و پرسنل زحمت کش شاغل در این صنایع، به علت وجود گرد و غبار و ذرات پنبه همواره در معرض خطر قرار داشته و ممکن است دچار مشکلات تنفسی جبران ناپذیری می شوند. علاوه بر مشکلات تنفسی، این غبارات به خاطر ماهیتی که دارند، آتش زا بوده و حذف این آلودگی ها از محیط به منظور جلوگیری از آتش سوزی ضروری می باشد.

از این رو بزرگترین چالش صاحبان این صنایع، علاوه بر نظافت محیط کار، تامین سلامت کارکنان و حفظ استاندارد های بهداشتی می باشد. کارخانه های تولید کننده دستگاه های مکانیزه نظافتی، با تولید انواع متفاوتی از محصولات جاروبرقی صنعتی یا مکنده صنعتی، علاوه بر تسهیل در امر نظافت صنایع موجب بهبود سطوح بهداشتی صنایع شده و با حذف عوامل بیماری زا در محیط، تا حدود زیادی سلامت کارکنان و پرسنل این صنایع را تامین می کنند.

انواع آلودگی در کارخانه جات نساجی

به طور کلی دستگاه جاروبرقی صنعتی در کارخانه جات و صنایع نساجی جهت از بین بردن آلاینده هایی نظیر گرد و خاک، غبارات موجود در محیط های صنعتی، پنبه، پرز و نخ های باقی بر روی سطوح که عمدتا وزن اندک و حجم بالایی دارند، استفاده می گردد. به همین منظور در صنعت نساجی جهت برقراری پاکیزگی مداوم و بهداشت محیطی از دستگاه های مکنده ای با دوام و طول عمر بالا جهت کار پیوسته و مستمر استفاده می شود.

در نظر داشته باشید که این آلودگی های ذکر شده می تواند آسیب بسیار جدی را هم به سلامت دستگاه های ریسندگی نیز وارد کند. باقی ماندن و انباشه شدن این آلودگی در دستگاه باعث پایین آمدن راندمان و کیفیت کاری ، همچنین موجب بروز خرابی در دستگاه می شود.

ماهیت کار جارو برقی صنعتی در حذف آلودگی های نساجی

به طور کلی ماهیت کارکرد  همه انواع جارو برقی ها مشابه یکدیگر می باشد، همه جاروبرقی ها شامل پمپ های مکنده پر توانی هستند که توسط موتور فعال شده و با مکش هوا باعث ایجاد خلا در مخزن جاروبرقی می شوند. وجود اختلاف فشار در مخزن جاروبرقی و فضای بیرونی منجر به ورود سریع هوا از دهانه ورودی به داخل مخزن می شود. ورود سریع هوا به داخل مخزن  باعث انتقال آلاینده ها (گرد و غبار، نخ و پنبه و سایر آلاینده های موجود در صنعت نساجی) به داخل مخزن و نظافت سطوح می گردد.
سیستم فیلتراسیون بکار رفته در دستگاه های جاروبرقی صنعتی با جذب و به دام انداختن ذرات گرد و غبار، هوای پاک و عاری از آلودگی را از خود عبور داده و در محیط انتشار می دهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *