بخارشوی

شستن فرش و موکت با بخارشوی

آیا تمیز کردن فرش‌ها کار خسته‌کننده‌ای است؟ نه؛ اگر روش درست انجام آن را بدانید.

استفاده از بخارشوی برای از بین بردن لکه‌ها و ضدعفونی کردن فرش‌ها یک راه فوق‌العاده است.  تنها چیزی که نیاز دارید یک دستگاه بخارشوی و آب است! بخار می‌تواند در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، همه میکروب‌ها، اسپورها را از بین ببرد. فرآیند استفاده از بخارشوی برای تمیز کردن فرش‌ها و مبل‌ها کار بسیار ساده‌ای است و نیازی نیست که حرفه‌ای باشید. خودتان به سادگی می‌توانید این کار را انجام دهید.

نحوه شستن فرش با بخارشوی

همه فرش‌هایی که خیلی آلوده و پراز گرد و خاک نباشند را می‌توانید با استفاده از دستگاه بخارشوی تمیز کنید. و تنها به نازل مناسب بخارشوی برای نظافت فرش نیاز دارید. ابتدا برای جمع کردن گرد و غبار و آلودگی‌های روی فرش و مبل به یک جاروبرقی نیاز دارید.

۱- اتاق را نظافت کنید

تمام وسایل اضافی را از روی فرش بردارید. اکثر بخارشوها با حرکت به سمت جلو کشیده می‌شوند. وجود وسایل زیادی روی فرش باعث کند شدن روند حرکت می‌شود. ممکن است جابجایی بعضی وسایل سنگین از روی فرش سخت باشد. پایه آن‌ها را با نوار ضدآب ببندید تا در برابر بخار آب داغ محافظت شوند. اگر نوار ضدآب ندارید، از ورق آلومینیوم برای جلوگیری از نفوذ رطوبت استفاده کنید.

 

۲- روی فرش را جارو بکشید

برای جمع کردن ذرات گرد و غبار، مو و هر نوع آلاینده دیگری روی فارش را دو بار به خوبی جاروبرقی بکشید. بخارشوی می‌تواند لکه‌ها را از روی فرش پاک کند و آن را تمیز کند. اما قادر به از بین بردن ذرات جامدی که در عمق فرش نفود کرده‌اند نیست. برای مرتبه اول جارو را در یک جهت حرکت دهید. این کار را به آرامی انجام دهید تا مطمئن شوید که هم ذرات گرد و غبار را جمع می‌کنید. برای مرتبه دوم جارو را در جهت مخالف حرکت دهید. کشیدن جاروبرقی روی فرش باعث می‌شود که تارهای فرش از هم فاصله بگیرند و آماده استفاده از دستگاه بخارشوی باشند.

جاروبرقی VC 6.150 کارچر

۳- قبل از استفاده از دستگاه بخارشوی لکه‌ها را پاک کنید

لکه‌های باقی‌مانده از انواع نوشیدنی، غذا، آلودگی‌های باقی‌مانده از حیوانات و … لکه‌های ناخوشایندی را به جای می‌گذارند.  جاروبرقی و دستگاه بخارشوی به تنهایی نمی‌توانند این لکه‌ها را از بین ببرند. یک تکه پارچه را به محلول لکه‌بر فرش آغشته کنید و روی لکه‌ها قرار دهید. قبل از شروع به استفاده از دستگاه بخارشوی، اجازه دهید که محلول چند دقیقه روی لکه‌ها باقی بماند.

هرگز محلول را روی فرش نکشید. این کار باعث می‌شود که لکه‌ها به عمق و بافت فرش یا پارچه نفوذ کنند و کار تمیز کردن آن‌ها سخت‌تر می‌شود.

 

۴- دستگاه بخارشوی را آماده کنید

در صورت جدا شدن مخزن، مخزن آب دستگاه را تمیز کنید. از یک پیمانه اندازه‌گیری برای پر کردن مخزن آب طبق دستور و راهنمای استفاده شرکت سازنده استفاده کنید. می‌توانید از محلول تمیز کننده، صابون و یا محلول سرکه سفید داخل مخزن آب استفاده کنید. اما توصیه می‌شود که فقط از آب استفاده کنید چون بخار آب به اندازه کافی توانایی پاک کنندگی و ضدعفونی کردن دارد. حتماً به توصیه‌های شرکت سازنده برای استفاده از انواع محلول‌های تمیزکننده توجه کنید.

مخزن را دوباره به دستگاه وصل کنید و دستگاه را به برق وصل کنید. مدت زمان کافی برای گرم شدن دستگاه و تولید بخار صبر کنید. میزان دمای ترجیحی برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌ها ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است. بعضی از دستگاه‌های بخارشوی مخزنی مخصوص برای محلول‌های شوینده دارند. اگر دستگاه بخارشوی شما فاقد چنین مخزنی است می‌توانید محلول شوینده را به مخزن آب اضافه کنید.

قیمت بخارشوی SC5

۵- دستگاه بخارشوی را روی فرش حرکت دهید

دستگاه بخارشوی را از یک سمت به سمت دیگر روی فرش حرکت دهید. با هربار حرکت روی فرش خطوط مستقیم تمیزی به جای بگذارید. هر بار که خط جدیدی را شروع می‌کنید، خط قبلی را هم‌پوشانی کنید.

 

۶- زمان کافی برای خشک شدن فرش در نظر بگیرید

نظافت فرش با استفاده از بخارشوی باعث می‌شود که آب زیادی در فرش باقی بماند. برخلاف سطوح چوبی یا کاشی یا سرامیک، رطوبت از بافت فرش و یا مبل به سادگی خارج نمی‌شود. اسپری آب گرم روی فرش‌ها معمولاً به ۱۲ ساعت زمان برای خشک شدن نیاز دارد. ممکن است به ۴ تا ۱۲ ساعت زمان برای خشک شدن فرش نیاز داشته باشید.

نظافت فرش با بخارشوی

ترفندهایی برای سریع‌تر خشک شدن فرش بعد از استفاده از بخارشوی

– اگر یک جاروبرقی آب و خاک دارید، از آن برای مکیدن رطوبت اضافی  موجود در بافت فرش استفاده کنید.

– از یک دستگاه رطوبت‌گیر در فضای اتاق استفاده کنید و آن را روی بیشترین دمای ممکن قرار دهید.

– پنجره‌ها را باز کنید تا رطوبت به راحتی خارج شود و فرش زودتر خشک شود.

– می‌توانید از پنکه برای خشک شدن فرش‌ استفاده کنید.

خشک کردن فرش‌ بعد از بخارشویی به اندازه تمیز کردن آن اهمیت دارد. مرطوب رها کردن فرش‌ها باعث ایجاد کپک می‌شود حتی بعد از اینکه با بخار آن‌را ضدعفونی کرده باشید.

نازل مبل شوی، فرش و موکت شوی SE 4001 کارچر

برای استفاده از دستگاه SE 4001 نیاز به استفاده از نازل شستشوی مبل به صورت جداگانه می باشد. این نازل به شما در شستشوی حرفه مبل کمک خواهد کرد.

سرامیک‌شوی، فرش و موکت‌شوی خانگی کارچر SE5100

دستگاه موکت و فرش‌شوی و سرامیک‌شوی کارچر مدل SE 5100 یکی از بهترین و حرفه‌ای‌ترین دستگاه‌های شستشوی فرش، موکت و مبل در دنیا می‌باشد.

جاروبرقی خانگی و نیمه‌صنعتی آب‌وخاک کارچر WD5 Premium

دستگاه جاروبرقی خانگی و نیمه صنعتی کارچر آلمان مدل WD5 Premiumn برای مصارف خانگی و نیمه صنعتی می باشد. بدنه این دستگاه از جنس استیل بوده که در برابر انواع ضربات مقاوم است.

جاروبرقی خانگی آب و خاک کارچر WD3 EU

دستگاه جاروبرقی خانگی مدل WD 3 EU کارچر آلمان یک دستگاه بسیار حرفه ای و کاربردی از نوع سطلی بوده و قادر است انواع آلودگی های خشک و مرطوب را به راحتی از روی سطوح جمع آوری نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *