تمیز کردن فرش در خانه

تمیز کردن فرش

چرا باید فرش‌ها را به طور مرتب تمیز کنید؟

یک فرش زیبا و تمیز به خانه احساس آرامش می‌دهد، زیبایی خانه را چند برابر می‌کند و پاهای شما را گرم نگه می‌دارد. این نوع پوشش کف نه تنها از لحاظ بصری بهتر به نظر می‌رسد، بلکه مقاومت در برابر لغزش را نیز بهبود می‌بخشد و سر و صدای قدم‌ها را کاهش می‌دهد. طول پرزها تعیین می‌کند که نگهداری از کف فرش چقدر آسان یا چقدر سخت است.

میزان نظافت فرش نیز با توجه به دفعات استفاده از آن تعیین می‌شود. برای همه فرش‌ها، تمیز کردن منظم و کامل توصیه می‌شود: این امر ظاهر زیبا و تمیز آن را حفظ می‌کند، طول عمر فرش را افزایش می‌دهد و علاوه بر این، بهداشت را نیز تضمین‌ می‌کند، زیرا با تمیز کردن فرش آلودگی‌های شدید روی فرش، موهای حیوانات خانگی و کنه‌های مضر از بین می‌روند.

جارو کشیدن فرش

مرتب جاروبرقی بکشید

فرش را باید حداقل یک بار در هفته جاروبرقی بکشید. جاروبرقی‌ها عموماً دارای چند نازل کف قابل تعویض هستند که هرکدام برای سطوح خاصی مناسب است. برای فرش‌ با پرزهای عمیق می‌توان از نازل تخت فرش استفاده کرد، در غیر این صورت الیاف ممکن است شل شوند. برای کفپوش‌های موکت، می‌توان از نازل توربو استفاده کرد. به عنوان یک قاعده کلی: هنگام جاروبرقی، همیشه باید به آرامی کار کنید و نازل را به طور یکنواخت روی فرش حرکت دهید.

اگر کودک یا حیوان خانگی در خانه دارید، توصیه می‌کنیم گاهی اوقات از جاروی شارژی برای نظافت سریع‌تر استفاده کنید.

نکته برای مبتلایان به آلرژی: از جاروبرقی با فیلتر آب استفاده کنید

جایگزین جاروبرقی با کیسه فیلتر، جاروبرقی با فیلتر آب است. آنها نه تنها به تمیز کردن فرش‌ ها کمک می‌کنند – بلکه از تازه و تمیز نگه داشتن هوا نیز اطمینان حاصل می‌کنند. جاروبرقی با فیلتر آب ۹۹٫۵ درصد از کل ذرات هوا را فیلتر می‌کند، خاک، کنه‌ها، هاگ‌های قارچی و غیره را از بین می‌برد و آب و هوای داخلی مطبوع‌تری تضمین می‌کند-که مخصوصاً برای مبتلایان به آلرژی خوشایند است. یک ویژگی مثبت دیگر این است که جاروبرقی بوهای ناخوشایند را در خانه کاهش می‌دهد.

مخزن آب جاروبرقی
شستن فرش در خانه

با نازل اسپری، تا عمق فرش را تمیز کنید

حتی اگر مرتباً گرد و غبار را جارو برقی می‌کنید، فرش‌ها با گذشت زمان شکل ظاهری اولیه خود را از دست می‌دهند. به این دلیل  که هنگام جاروبرقی، آلودگی فقط از سطح فرش پاک می‌شود. با تمیز کردن عمقی فرش، می‌توانید تمام آلودگی‌هایی که به مرور زمان با وجود جاروی منظم ایجاد شده‌اند را از بین ببرید. تمیز کردن عمیق با یک نازل اسپری، عمر فرش را افزایش می‌دهد و بهداشت را بهبود می‌بخشد، زیرا این کار تمام گرد و خاک، بقایای چربی و بوهای ناخوشایندی که بین الیاف گیر کرده است را از بین می‌برد.

در حین نظافت با نازل اسپری، آب و مواد شوینده در یک مرحله اسپری می‌شوند و بلافاصله دوباره همراه با آلودگی مکش می‌شوند. در مرحله دوم کار، باید با آب خالی بشویید تا آخرین بقایای مواد شوینده پاک شود. اجازه دهید فرش کاملا خشک شود. پس از خشک شدن، می‌توانید یکبار دیگر آن را کاملاً جاروبرقی بکشید.

نکات اضافی برای کار با نازل اسپری فرش‌شوی:

آب گرم عملکرد نظافت فرش و نتیجه را در مقایسه با آب سرد بهبود می‌بخشد. اما احتیاط کنید، آب نباید داغ باشد، زیرا در غیر این صورت الیاف ممکن است آسیب ببینند.
قبل از شروع شستشو، سیستم گرمایش از کف باید خاموش شود. این امر برای اطمینان از این است که حرارت مورد استفاده برای خشک کردن فرش باعث تغییر رنگ یا تغییر مواد نمی‌شود.
همیشه ابتدا قدرت تمیزکنندگی را در یک منطقه نامحسوس آزمایش کنید.
شما می‌توانید نه تنها از نازل اسپری برای تمیز کردن فرش‌ ها بلکه برای تمیز کردن موکت، مبل، تشک و صندلی ماشین نیز استفاده کنید.

شستشوی فرش

بسته به جنس و اندازه، می‌توانید فرش را نیز بشویید. تمیز کردن فرش‌ های کوچکتر که از پنبه، پشم یا الیاف مصنوعی (مانند پلی‌استر) ساخته شده‌اند بسیار آسان است. برای همه موارد دیگر، بهتر است فقط با آب و یک ماده تمیز کننده مناسب در مناطق خاصی تمیز کنید.

از بین بردن لکه فرش

از بین بردن لکه‌های فرش

چه هنگام غذا خوردن، چه هنگام تماشای تلویزیون روی مبل، چه وقتی بچه‌ها در خانه بازی می‌کنند – بقایای غذا، نوشیدنی‌ها و آلودگی‌ها اغلب سریعتر از آنچه حتی بتوانید واکنش نشان دهید روی فرش می‌افتند. اما نگران نباشید، با نکات مناسب، می‌توانید لکه‌ها را از بین ببرید.

نکته ۲: ابتدا با آب خالی امتحان کنید

حدود ۹۰ درصد لکه‌ها محلول در آب هستند. قبل از استفاده از مواد شوینده، بهتر است ابتدا یک پارچه تمیز و مقداری آب گرم را امتحان کنید. اگر لکه حل شد، می‌توانید با انجام حرکات جزئی از پایین به بالا آن را از الیاف جدا کنید. برای لکه‌هایی که حل نمی‌شوند، پاک‌کننده را روی یک پارچه اسپری کنید و ناحیه کثیف را تا زمانی که لکه حل شود بمالید.

نکته ۱: سریع عمل کنید

بویژه برای لکه‌های مرطوب، اقدامات فوری لازم است. زیرا مایعات می‌توانند به سرعت در الیاف فرش نفوذ کنند و غالباً حذف آنها بسیار مشکل‌تر می‌شود. در صورت بروز حادثه، باید سریع لکه را با یک پارچه تمیز پاک کنید. با این حال، هنگام انجام این کار هیچ فشاری را اعمال نکنید، زیرا لکه آب میوه و غیره می‌توانند بیشتر به فرش نفوذ کرده و به الیاف فرش آسیب برسانند.

بهترین مواد پاک‌کننده خانگی برای تمیز کردن فرش

بیکینگ‌پودر

بیکینگ‌پودر یک همه‌کاره واقعی در خانه است. حتی می‌تواند برای از بین بردن لکه‌ها استفاده شود. مقداری بیکینگ‌پودر را روی ناحیه آلوده بریزید و آب داغ را با دقت روی آن بریزید. پس از چند ساعت، بیکینگ‌پودر را با پارچه خیس یا جاروبرقی پاک کنید. به این ترتیب به راحتی لکه روی فرش از بین می‌رود.

 

جوش‌شیرین

علاوه بر بیکینگ‌پودر جوش‌شیرین  نیز، یک پاک‌کننده خانگی آزمایش شده برای فرش‌های کثیف است. آن را به طور یکنواخت روی لکه بمالید، با آب مرطوب کرده و بگذارید تا چند دقیقه بماند. به محض خشک شدن، باقی‌مانده پودر را با جارو برقی تمیز کنید.

 

سرکه

سرکه نه تنها به مقابله با خاک و آهک کمک می‌کند، بلکه در برابر لکه‌ها نیز موثر است. برای نظافت فرش‌ها بهتر است از اسانس سرکه استفاده کنید زیرا بی‌رنگ است و می‌توان آن را با آب رقیق کرد. آب و اسانس سرکه را به نسبت ۱:۱ مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه نخی این مخلوط را روی لکه بمالید. سپس سعی کنید لکه را با ضربات آهسته تمیز کنید، و هرگز پارچه را روی فرش نکشید. بگذارید نیم ساعت بماند و سپس دوباره با آب تمیز آن را کاملاً پاک کنید.

 

فوم اصلاح

کف را روی لکه بریزید و با برس یا پارچه‌ای آن را به آرامی مالش دهید. بگذارید حداقل یک ساعت بماند. سپس می‌توانید با استفاده از پارچه‌ای کف اصلاح را به همراه آلودگی شل شده با دقت پاک کنید.

 

نمک

یکی از پاک‌کننده‌های خانگی آزمایش شده برای لکه‌های مایع نمک است. نمک را روی لکه بپاشید و بگذارید خشک شود. مایع جذب دانه‌های نمک می‌شود. بعد از چند ساعت نمک را می‌توان به راحتی جارو کرد.

با این حال، برای فرش‌های ظریف و لکه‌هایی که خشک شده‌اند و دیگر نمی‌توان آنها را با استفاده از شوینده‌های معمولی و داروهای خانگی از بین برد، باید همیشه نظافت حرفه‌ای فرش را در نظر بگیرید.

پاک کردن لکه فرش
شستن فرش با بخارشوی

تازه کردن الیاف فرش با بخارشوی

وقتی اسباب‌ خانه را جابجا می‌کنید، اغلب با مشکلاتی روبرو می‌شوید. مثل فرورفتگی‌های مبلمان که به وضوح در جایی که مبلمان قبلاً روی کف فرش قرار داشت قابل مشاهده است. می‌توانید از بخارشوی استفاده کنید تا دوباره الیاف فرش را بالا بکشید تا فرورفتگی‌های ناخوشایند از بین بروند: کافی است یک پارچه خشک را در ناحیه آسیب دیده قرار دهید و بخار داغ را روی آن اسپری کنید. بخار آب اجازه می‌دهد تا الیاف به آرامی متورم شده و به حالت اولیه خود بازگردند.

جایگزین آن یک ست نازل فرش است که به عنوان لوازم جانبی برای بخارشوی موجود است. هنگامی که نازل کف محکم می‌شود، می‌توان آن را به آرامی روی فرش حرکت داد.

ویژگی مثبت این نازل این است که نه تنها الیاف فرش را بالا می‌برد، بلکه بوی نامطبوع فرش را نیز کاهش می‌دهد.

این روش همچنین می‌تواند بعد از تمیز کردن فرش یا برای تازه کردن الیاف فرش استفاده شود. این کار باعث می‌شود فرش برای مدت طولانی‌تری ظاهر بهتری داشته باشد.

راهنمای انتخاب بهترین جاروبرقی صنعتی با توجه به نیاز شما

جاروبرقی صنعتی جهت نظافت محل های بزرگ و صنعتی کاربرد دارد. تفاوت این نوع از دستگاه ها با جاروهای خانگی جدای از ابعاد بزرگتر، در قدرت بیشتر جاروی صنعتی میباشد.

جاروبرقی ها چگونه کار می کنند؟

یک دستگاه جاروبرقی ممکن است مانند یک ماشین پیچیده به نظر برسد، اما در واقع فقط از ۶ جزء اصلی و اساسی تشکیل شده است. با ما در این مقاله همراه باشید.

مشکلات بخارشوی‌ها

آشنایی با انواع مشکلات رایج در کار با بخارشوهای کارچر و حل این مشکلات یکی از نیاز های هر فردی است که از بخارشوی در نظافت خانه خود استفاده می نماید.

نظافت سالن فرودگاه ها به وسیله اسکرابر یا زمین شوی صنعتی

دستگاه اسکرابر یا زمین شوی صنعتی یکی از پر کاربرد ترین تجهیزات نظافتی مکانیزه می باشد که مشکلات شیوه های سنتی نظافتی را مرتفع نموده است.

جاروبرقی دائم کار

جاروبرقی دائم کار نوع خاصی از جاروبرقی صنعتی می باشد که به منظور انجام فرآیند نظافت بی وقفه در محیط های تمام صنعتی استفاده می شود.

نظافت فرش و مبل و موکت با بخارشوی

امروزه بخارشوی به یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین دستگاه های نظافتی تبدیل شده. با بخارشوی می توانید انواع موکت، خوشخواب، کاغذ دیواری و … را تمیز کنید.

نکاتی برای جمع آوری برگ ها در پاییز

تابستان تمام می‌شود و فصل پاییز با رنگ‌ها وارد میشود. برای افرادی که نظافت برایشان اهمیت دارد، جمع‌آوری برگ‌ درختان در پاییز دغدغه ذهنی‌شان میشود.

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

  • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
  • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
  • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
  • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
  • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
  • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.