10% تخفیف خرید محصولات خانگی از کرشرسنتر مشهد به مناسبت افتتاح این شعبه

جاروبرقی فیلتر هپا

جاروبرقی فیلتر هپا با جاروبرقی‌های عادی متفاوت هستند. این جاروها مجهز به فیلترهایی هستند که قادرند ذرات بسیار کوچک و به اندازه میکرون را از محیط اطراف شما جذب کنند. یک فیلترHEPA واقعی می‌تواند ۹۹٫۹۷% از ذرات بزرگ‌تر از ۰٫۳ میکرون موجود در هوا را به دام بیاندازد. برای اینکه مقیاسی از اندازه ذرات داشته باشید می‌توانید آن را با یک مولکول قرمز انسان که بزرگی آن معمولاً بین ۶ تا ۸ میکرون است مقایسه کنید. توانایی فیلتر هپا در جذب ذرات به اندازه و سرعت آن‌ها بستگی دارد.

 

فیلتر HEPA از چه ساخته شده است؟

فیلترهای HEPA یا “فیلتر حذف ذرات معلق با راندمان بالا” به خاطر نحوه عملکردشان در جذب ذرات معلق شناخته شده‌اند نه با نحوه ساختشان. طبق استاندارد HEPA، این فیلترها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند. موادی از قبیل ” الیاف شیشه، موی حیوانات، الیاف گیاهی، الیاف مصنوعی (پلی‌استر یا نایلون)، فوم‌های مصنوعی، الیاف فلزی یا فویل‌های فلزی”. این الیاف به صورت نامنظم در هم پیچیده می‌شوند و به صورت ورق‌های کاغذ فشرده می‌شوند. برای افزایش مساحت سطحی که هوا از آن عبور می‌کند، ورق‌ها روی قاب‌های ساخته شده‌ از مقوا، پلاستیک، چوب یا فلز نصب می‌شوند. تولیدکنندگان جاروبرقی ممکن است فیلترهای دیگری هم به دستگاه اضافه کنند. مانند یک پیش‌فیلتر برای جذب ذرات بزرگ‌تر یا کربن فعال شده برای از بین بردن بو.

نحوه کار فیلتر هپا

فیلتر HEPA برای جذب ذرات بسیار کوچک طراحی شده و مانند فیلترهای غشایی معمولی کار نمی‌کند. فیلترهای هپا برای جذب ذرات از مکانیسم ترکیبی سه‌گانه استفاده می‌کنند.

مرحله اول، ردیابی است؛ در این مرحله ذرات از طریق جریان هوا حمل می‌شوند و در اطراف الیاف فیلتر تجمع می‌کنند. ذرات بزرگ‌‌تر غالباً توسط مکانیسم دوم، یا انقباض به دام می‌افتند. این ذرات با توجه به اندازه‌شان نمی‌توانند در تغییرات ناگهانی جریان هوا در اطراف فیلتر ثابت بمانند و در نتیجه به درون الیاف فیلتر کشیده و جذب می‌شوند. مکانیسم نهایی، انتشار است که به دلیل نحوه حرکت و تعامل ذرات میکروسکوپی با مولکولهای اطراف اتفاق می‌افتد. در این مرحله مولکول‌ها با برخورد به مولکول‌های اطراف به طور تصادفی و با الگوی زیگزاگ‌ حرکت می‌کنند. به این ترتیب حرکت ذرات در اطراف فیلتر HEPA  کند می‌شود و احتمال اینکه ذرات توسط مکانیسم رهگیری یا انقباض به دام بیفتند افزایش پیدا می‌کند.

جاروی فیلتر هپا

چرا از جاروبرقی فیلتر هپا استفاده می‌کنیم؟

کیفیت هوای محیط یک نگرانی اساسی است به خصوص برای کسانی که سیستم ایمنی حساسی دارند مانند نوزادان یا افراد مسن. ذرات گرد و غبار، اسپورهای قالب، سایر آلرژن‎ها و مواد حساسیت‌زای موجود در هوا ممکن است علائم بیماری‌هایی مانند آسم یا آلرژی را تحریک کنند. تحقیقات نشان می‌دهند، که استفاده از فیلترهای HEPA به میزان کاهش ذرات موجود در هوا و بهبود کیفیت کلی هوا کمک می‌کند. با این حال، بسیاری از آلاینده‌های مضر کوچکتر از آن هستند که در دام یک فیلتر HEPA بیفتند. بزرگی ذرات گرد و غبار موجود در هوا به اندازه ۲ یا ۳ میکرون است. اما اندازه ذرات ساکن روی زمین ممکن است بسیار بزرگ‌تر باشد. همه جاروبرقی‌هایی خانگی می‌توانند ذرات کوچک‌تر از ۵۰ میکرون را به هوا بر‌گردانند. یعنی اکثریت قرب به اتفاق ذرات کوچک و ریز به سادگی در هوا پخش می‌شوند. جاروبرقی HEPA همه گرد و غبارها را از روی سطوح جمع می‌کند با این وجود مقداری از گرد و غبارها به سطوح چسبیده و باقی می‌مانند که باید با نظافت مرطوب تمیز شوند. قبل از انجام این کار در مورد شستن فیلتر هپا مطالعه کنید.

آیا همه فیلترهای HEPA یکسان هستند؟

تولیدکنندگان جاروبرقی ملزم به تست دستگاه‌های خود برای آزمایش میزان انتشار ذرات در هوا نیستند. بنابراین کیفیت و قابلیت جاروبرقی‌های فیلترHEPA می‌تواند تا حد بسیار زیادی متفاوت باشد. بعضی از جاروبرقی‌های با فیلتر HEPA بسیار خوب و کارآمد عمل می‌کنند اما بعضی دیگر نه. یک فیلتر ضعیف باعث می‌شود که  هوا به جای عبور از فیلتر از اطراف آن عبور کند و ذرات فیلتر نشده دوباره وارد هوا شوند.

طول عمر فیلتر HEPA

میزان ذرات موجود در هوا و مقدار کارکرد جاروبرقی عمر یک فیلتر HEPA را تعیین می‌کند. در شرایط آزمایشگاهی این فیلترها طول عمر بالایی دارند اما میزان کارکرد دستگاه طول عمر آن‌ها را کوتاه‌تر می‌کند. همچنین استفاده نادرست از دستگاه نیز باعث کاهش طول عمر فیلترهای هپا می‌شود. زمانی که دستگاه جاروبرقی به دلیل انباشته شدن ذرات نمی‌تواند تعادل مناسب جریان هوا را حفظ کنند، باید تعویض شود.

چطور می‌توانید یک فیلتر HEPA را تمیز کنید؟

به طور کلی بهتر است که فیلترهایHEPA تعویض شوند. اما اگر مجبور به تمیز کردن فیلتر هپا هستید، دو روش برای انجام این کار وجود دارد. اینکه کدام‌یک از این روش‌ها را انتخاب می‌کنید بستگی به نوع فیلتر هپای شما دارد. هیچ استاندارد رسمی برای فیلترهای HEPA قابل تمیز کردن وجود ندارد و در نتیجه هیچ نوع تعریف مشخصی هم برای انواع فیلترهای قابل تمیز کردن وجود ندارد.

با این حال تولیدکنندگان شرایط بازاریابی خاصی ایجاد کرده‌اند که بر طبق آن فیلترهای هپا را به دو نوع قابل شستشو و دائمی تعریف کرده‌اند. یک فیلتر HEPA قابل شستشو باید با آبکشی زیر آب سرد تمیز شود. مراقب باشید که فیلتر را لمس نکنید. اجازه دهید فیلتر قبل از نصب مجدد کاملاً خشک شود. بعضی از فیلترها دستورالعمل‌‌های ویژه‌ای دارند. به عنوان مثال در بعضی از فیلترها باید فقط قسمت خارجی آن شسته شود و از خیس شدن قسمت مرکزی آن جلوگیری شود. فیلترهای HEPA که تحت عنوان “دائمی” به بازار عرضه می‌شوند، باید با استفاده از جاروبرقی و به آرامی تمیز شوند تا گرد و غبار  روی سطح فیلتر از بین برود. این نوع فیلترها را نباید با آب شست.

جاروبرقی فیلتر هپا

خرید جاروبرقی فیلتر HEPA

هنگام خرید یک جاروبرقی فیلتر هپا به نکات زیر توجه کنید:

  • به دنبال دستگاهی باشید که قبل از فیلتر HEPA، مجهز به یک پیش‌فیلتر باشد. پیش‌فیلترها مانع از آسیب رسیدن به فیلتر هپا و گرفتگی آن می‌شوند.
  • واشرهای اطراف خرطومی را بررسی کنید که به خوبی مانع از نشت هوا به بیرون شوند. بسیاری از تولیدکنندگان در مورد کیفیت خوب فیلتراسیون HEPA محصول خود صحبت می‌کنند. اما جاروبرقی‌هایی که در آن‌ها هوا پیش از رسیدن به فیلتر هپا به بیرون نشت می‌کند، کارآمد نیستند.
  • دستگاهی را انتخاب کنید که مجهز به فیلتر هپا بعد از موتو باشد. اگر موتور بعد از فیلتر HEPA قرار داشته باشد، ذرات کربن از لابلای برس‌های موتور به بیرون نفود می‌کند.
  • فیلترهای HEPA نباید خیس شوند و یا از آنها برای جمع کردن آب یا زباله‌های مرطوب استفاده شود.
  • به خرید جاروبرقی‌های مجهز به ” فیلتراسیون آب” فکر نکنید. این فیلترها نمی‌توانند جایگزینی برای فیلتر HEPA باشند.
  • با استفاده از یک جاروبرقی فیلتر هپا با کیفیت خوب، شما نباید غبار ها را ببینید و بوی آن‌ها راحس کنید. اگرچه بیشتر بوها توسط فیلتر HEPA از بین نمی‌روند.

جاروبرقی فیلتر هپا کارچر

شرکت کارچر، شرکت پیشرو در تولید محصولات نظافتی در جهان است. جاروبرقی‌ها از تجهیزات نظافتی پرکاربرد جهت جمع‌آوری و انتقال مواد محسوب می‌شوند. یکی از بخش‌های مهم جاروبرقی، سیستم فیلتراسیون آن می‌باشد. این بخش از دستگاه وظیفه به دام انداختن ذرات ریز و جلوگیری از بازگشت آن‌ها به محیط را بر عهده دارد. فیلترهای جاروبرقی‌های کرشر انواع مختلفی دارند از قبیل کارتریجی، کارتریجی استوانه‌ای، غشایی و هپا. جاروهای فیلترهپای کرشر کارآیی فوق‌العاده‌ای در جذب ذرات دارند. جاروبرقی فیلتر هپا کرشر ۹۹٫۹۷ % ذرات بزرگ‌تر از۰٫۳  میکرون را جذب می‌کنند. کارچر فیلترهای هپای استوانه‌ای هم برای بعضی از جاروها تولید می‌کند. برای اینکه یک فیلتر در رده هپا قرار بگیرد باید بتواند ذراتی به کوچکی ۳ میکرون را جذب کند. پایین‌ترین رده هپا H10 است که می‌تواند ۸۵% ذرات را فیلتر کند. بالاترین رده هپا هم H14  ایت که تا ۹۹٫۹۹۵% ذرات را جذب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *